12. apríla 2017 Zdravé obúvanie
Až dvadsaťpäť percent všetkých kostí v ľudskom tele sa nachádza v nohách. Ak je niektorá z týchto kostí, alebo šliach a svalov, ktoré ju obklopujú preťažená, následky čoskoro pocítime .
Z dôvodu obyčajnej nevšímavosti, alebo módnych výstrelkov, sú naše nohy často obúvané do tvarovo a materiálovo nevhodnej obuvi. Hlavne úzka a špicatá obuv sa veľkou mierou podpisuje na vzniku mnohých poškodení nôh. Deformity, ako sú vybočené palce a päty, alebo plochá noha vznikajú už od detského veku. Nosenie vysokých podpätkov v dospelosti problémy len zhoršuje, pretože sa skracujú lýtkové svaly, aj Achilova šľacha. Vysoké podpätky s každým centimetrom prenášajú 10% telesnej hmotnosti na prednú časť plosky nohy, čo má za následok vznik bolestí. Postupne dochádza k deformovaniu prstov, ktoré musia túto záťaž vydržať. Od nevhodnej obuvi časom rozbolia kolená a „kríže“. Nie je všetko spôsobené vekom, ale aj tým, ako zodpovedne sa k svojmu telu chováme.
Najčastejším defektom, ktorý vzniká na chodidle je vybočený palec. Dôvodov vzniku Hallux valgus - ako sa odborne toto ochorenie nazýva, je viac. Väčšinou vznikne kombináciou nevhodnej obuvi, genetických predispozícií, poklesu priečnej klenby alebo iného ochorenia (napríklad reuma).
Ak sa nechceme vzdať módnej obuvi a vysokých opätkov úplne, tak je tu riešenie vo forme ortopedických pomôcok a ortopedických vložiek. Títo malí pomocníci podporia pozdĺžnu klenbu a udržia prsty, aj celé chodidlo v správnom postavení.
Niekedy stačí len nalepiť do obuvi priečnu pelotku, tzv. srdiečko, ktoré napomáha odtláčať prsty od seba do správnej polohy. Ak je deformita už viditeľná, potom si môžete pomôcť silikónovým separátorom, ktorý je mäkký, ale účinný. Pri deformitách ostatných prstov, hlavne pri krížení prstov a nepríjemnom pocite tlaku je účinné používať korektor, ktorý drží prsty od seba. Keďže tieto pomôcky zaberajú trochu viac miesta v topánke, noste ich do širšej, alebo šnurovacej obuvi. Korektor a separátor používajte pokojne aj v noci, kedy Vám určite nebudú v topánkach zavadzať. Na pokročilé stavy vybočených prstov je v ponuke PROTETIKY špeciálna sandálová obuv s flexibilným zvškom, ktorý sa prispôsobí tvaru chodidla.
Na ťažšie štádium Hallux valgus existuje zdravotnícka pomôcka – nebandážna ortéza, ktorú predpisuje lekár ortopéd.
Praktickým preventívnym riešením, ktoré zabezpečí chodidlu potrebný komfort počas celého dňa sú ortopedické vložky. Je ich niekoľko druhov a delia sa podľa účinku. Prevenciu plochonožia zabezpečí vložka s podporou priečnej a pozdĺžnej klenby – v PROTETIKE je to produktová rada BASIC. Pre pohodlnú chôdzu s odpružením chodidla, hlavne päty je určená rada PREMIUM. K dispozícii sú aj podpätenky, trojštvrťové vložky do sandálovej obuvi, alebo špičky do lodičiek pod názvom COMFORT.
Na internete je množstvo návodov a pomôcok, ktoré sľubujú, že do týždňa Váš problém odstránia. Platí tu ale staré dobré lekárske príslovie: ako dlho choroba vzniká, tak dlho sa lieči. Preto je najlepším riešením prevencia. V prípade liečenia už vzniknutého problému ortopedickou pomôckou je potrebné sa vyzbrojiť trpezlivosťou.