Základnou pohybovou charakteristikou dospelého človeka je vzpriamená pružná chôdza. Pri správnej rezkej chôdzi v prírode sa harmonicky zapájajú do pohybu všetky svalové skupiny. Posilňuje sa srdcovocievny systém a pľúca, zlepšuje sa nálada. Prvý krôčik svojho dieťatka si pamätá každý, ale prejde niekoľko rokov, kým sa jeho chôdza začne podobať chôdzi dospelého.
Ako sa vyvíja chôdza dieťaťa?
Dieťatko, ktoré sa učí vzpriamovať, začína chodiť samostatne približne po dosiahnutí jedného roku. Spočiatku si pomáha tým, že sa uchopuje okolitých predmetov. V tomto veku je vhodné ponechať detskej nôžke voľnosť. Mäkká podrážka, resp. chôdza v ponožkách má veľký význam pre zachytávanie dotykových podnetov ploskou nohy z podložky. Ich spracovanie v centrálnej nervovej sústave ( mozgu ) napomáha správnej koordinácii a činnosti drobných svalov nohy. Pre udržanie lepšej rovnováhy dieťa stojí a chodí na širokej báze, niekedy prechodne špičkami od seba alebo špičkami dovnútra. V prípade, že chodidlá sú správne tvarované, je to len prechodné štádium. Udržaniu rovnováhy napomáha malá postava dieťatka s nízko uloženým ťažiskom a rozpaženie horných končatín zohnutých v lakťoch. Spočiatku má dieťa veľa starostí s koordináciou pohybov, ale neskôr sa stanú automatizované. Rodičia s potešením sledujú ako sa chôdza stáva čoraz istejšou a tešia sa z každého samostatného krôčika. V tomto veku treba intenzitu zaťaženia chôdzou ponechať na dieťa. Jeho organizmus vie správne odhadnúť mieru zaťažiteľnosti a únavy.
Koľko kilometrov môže prejsť dieťa?
Charakter detskej chôdze sa postupne mení v súlade s vyzrievaním nervosvalového ústrojenstva. U ročného dieťaťa je chôdza skackavá s vyšším počtom kratších krokov za minútu. Dospelý človek kráča dlhším krokom, asi dva krát rýchlejšie ako dieťa.
Detská chôdza sa chôdzi dospelého začína podobať približne po treťom roku života. Koordinácii napomáha pohyb ramien, chôdza má užšiu bázu a stáva sa pomalšou. Zrelý, pre človeka typický spôsob chôdze sa vyvinie približne v šiestom roku života. Z toho dôvodu nie je vhodné nútiť škôlkárov na dlhé vychádzky či túry, pretože stereotypnou chôdzou sa unavujú stále rovnaké, ešte nie plne vyzreté svalové skupiny. To vedie k únave a oprávneným sťažnostiam dieťaťa. Keď však dieťa necháte oddychovať, namiesto sedenia začne šantiť, hrať sa, vyliezať na preliezky, alebo vykonávať pre neho zábavnejšie pohybové aktivity. Začne namáhať iné svalové skupiny a svaly podieľajúce sa na chôdzi môžu oddychovať. Veľmi známy, ešte československý detský ortopéd profesor Jaroš bol zástancom teórie, že dieťa v predškolskom veku môže denne prejsť toľko kilometrov, koľko má rokov.
Od akého veku možno výhody dlhšej chôdze vzťahovať na deti?
Vo veku okolo šiestich rokov je dieťa schopné aj dlhších vychádzok, či výletov pokiaľ ho vie rodič vhodne motivovať. Samozrejme v kvalitnej a priestrannej obuvi z prírodných materiálov. Ohybná obuv so zafixovanou pätou proti vybočovaniu do strán a regulovateľným zapínaním v oblasti členka sú podmienkou, aby sa svaly neunavili predčasne.
Aj pre väčších školákov a tínedžerov, ktorých to viac ťahá k počítačom než k športovaniu je pravidelná rezká chôdza na dlhšie trate veľkým prínosom.
Kráčajme zdravo aj vo vnútri
Netreba podceňovať ani chôdzu v interiéri. Hlavne v škole, kde deti strávia počas školského roku väčšiu časť dňa. Správna prezuvka s anatomickou stielkou a fixovanou pätou zabezpečí pohodlie aj zdravý vývin chodidla, vrátane prevencie plochonožia.
MUDr. Blažena Brozmanová, CSc. ortopedička